Kondenzor na mikroskop
Je jedna alebo viacero optických šošoviek v svetelnom optickom mikroskope, ktoré zo svetla žiarovky (halogén, LED) vytvárajú svetelný kužel osvetľujúci preparát. Slúži na zabezpečenie optimálne osvetleného zorného poľa, je veľmi dôležitou súčasťou mikroskopu na zabezpečenie kvalitného výsledného obrazu.
Kondenzor je v mikroskope umiestnený medzi mechanickým stolíkom a spodným osvetlením. Najčastejšie používaný kondenzor v mikroskopoch je Abbe kondenzor, pomenovaný po jeho vynálezcovi. Ernst Karl Abbe bol nemecký fyzik a astronóm, od roku 1888 tiež majiteľ firmy na výrobu optiky Zeiss Werke.
Abbeho kondenzor predstavuje najjednoduchší 2-3 šošovkový kondenzor bez korekcie sférickej (guľovej) a chromatickej (farebnej) aberácie. Okrem toho sa na náročnejšie aplikácie využívajú aj kondenzory s korekciou guľovej a farebnej chyby: aplanatický kondenzor (korekcia guľovej chyby pre 1 farbu), aplanaticko-achromatický kondenzor (korekcia guľovej aj farebnej chyby). Okrem kondezora pre svetlé pole existuje aj kondenzor pre tmavé pole.
Kondenzor s apertúrnou a poľnou clonou slúži na dosiahnutie tzv. Köhlerovho osvetlenia, kde je zorné pole homogénne osvetlené tak, že sa do výsledného obrazu nedostanú rušivé paobrazy vlákna žiarovky (halogenové osvetlenie) či nečistôt na optických povrchoch. Köhlerov princíp osvetlenia je dôležitý pre využitie rozlišovacieho potenciálu objektívu mikroskopu aj pre použitie rôznych zobrazovacích metód (napr. fázový kontrast) a samozrejme aj pri mikrofotografovaní.
Príklad na mikroskopy s Kohlerovým osvetlením:
Mikroskop Bresser BIOSCIENCE Trino 40-1000x
Mikroskop Bresser SCIENCE TFM-201 Bino 40-1000x
Mikroskop Bresser SCIENCE TFM-301 Trino 40-1000x