Köhlerov princíp osvetlenia
Kohlerove osvetlenie je metóda osvetlenia zorného poľa mikroskopu, ktorej cieľom je dosiahnuť maximálne rozlíšenie optického svetelného mikroskopu. Prvýkrát publikoval túto metódu už v roku 1893 jej autor, nemecký profesor August Köhler, neskôr aj zamestnanec dnes slávnej značky optických prístrojov Zeiss.
Princíp Köhlerovho osvetlenia tkvie v snahe dosiahnuť homogénne osvetlenie zorného poľa, maximalizovať rozlíšenie objektívu, a tiež eliminovať vo výslednom obraze negatívne paobrazy nečistôt z optických povrchov a vlákno halogénovej žiarovky (konjugované roviny). Toto osvetlenie je veľmi dôležité pri mikrofotografovaní a zobrazovacích metódach (napr. fázový kontrast).
Koehlerovo osvetlenie je dôležitým predpokladom pre plné využitie rozlíšenia objektívu svetelného mikroskopu. Na to je potrebné nastaviť kondenzor mikroskopu, vybaveného poľnou a apertúrnou clonou tak, aby svetelné lúče vychádzajúce z kondenzora a osvetľujúce preparát zodpovedali numerickej apertúre objektívu. Preparát musí ležať v spoločnom ohnisku kondenzora a objektívu mikroskopu.
Príklad na mikroskopy s Kohlerovým osvetlením:
Mikroskop Bresser BIOSCIENCE Trino 40-1000x
Mikroskop Bresser SCIENCE TFM-201 Bino 40-1000x
Mikroskop Bresser SCIENCE TFM-301 Trino 40-1000x