Hviezdny atlas k malým ďalekohľadom
Čo môžeme vidieť na nočnej oblohe?
Chcete vediet ako začať s astronomickým pozorovaním? Čo je to atmosférický seeing? Ako a prečo adaptovať oko na tmu? Ako bezpečne pozorovať Slnko? Ako nájsť planéty na oblohe? Ako správne používať hvezdársky ďalekohľad či astronomický binokulár, triéder? Čo je možné s hvezdárskym ďalekohľadom vidieť na nočnej oblohe?
Tieto a mnohé ďalšie otázky vám zodpovie táto krátka no výstižná publikácia. Hoci je knižka Hviezdny atlas k malým ďalekohľadom určená najmä pre začiatočníkov, prináša zaujímavé informácie, návody a je dobrou pomôckou aj pre pokročilejších pozorovateľov.
Knižka je šitá na prístrojové vybavenie začiatočníkov-amatérov, ktorí najčastejšie používajú triédre alebo astro teleskopy s malým priemerom objektívu od 80-110mm. Kniha Hviezdny atlas k malým ďalekohľadom obsahuje abecedný zoznam obľúbených objektov a množstvo máp nočnej oblohy, ktoré tvoria viac ako polovicu počtu strán celej publikácie.
Publikácia sa venuje aj opisu rôznych typov astro teleskopov, astro okulárov a statívov/montáží, takže môže dobre poslúžiť aj pri výbere vhodného astro teleskopu. Kniha ďalej vysvetľuje rôzne metódy pozorovania, obsahuje aj jednoduchú mapu Mesiaca s popisom najzaujímavejších objektov pozorovateľných na jeho povrchu a objasňuje základné informácie využiteľné pri pozorovaní Slnka. Ak neviete ako urobiť prvý krok za zázrakmi nočnej oblohy, určite nepochybíte, ak ho učiníte s touto knižkou v rukách.
Autor: Péter Vizi
Vydal: Geobook 2019 (6.vydanie), ISBN 978-615-5015-02-1, pevná väzba, 110 strán, slovenský jazyk
Obsah publikácie:
I. Pužívanie atlasu
- O súhvezdiach
- Zobrazované objekty (premenné hviezdy, objekty hlbokého Vesmíru, dvojhviezdy)
- Ako sa orientovať na hviezdnej oblohe?
- Jednoduché meranie vzdialenosti
- Čo, kde a kedy môžem vidieť?
- Jarná-letná-jesenná-zimná nočná obloha
II. O ďalekohľadoch
- Základné pojmy o ďalekohľadoch
- Typy ďalekohľadov (šošovkový ďalekohľad-refraktor, zrkadlový ďalekohľad-reflektor, katadioptrické)
- Okuláre
- Montáže
III. Pozorovanie
- Seeing-stabilta atmosféry
- Adaptácia oka na tmu
- Pozorovanie planét (Merkúr, Venuša, Mars, Jupiter, Saturn, Urán a Neptún)
- Objekty hlbokého Vesmíru (Deep-sky: otvorené hviezdokopy, guľové hviezdokopy, galaxie, planetárne hmloviny, difúzne hmloviny, reflexné hmloviny, pozostatky supernov)
- Premenné hviezdy
- Dvojhviezdy
- Mesiac
- Slnko
- Najzaujímavejšie Messierove objekty
- Atlas vesmírnych objektov
Žiadne komentáre
Žiadne komentáre
Nový komentár