Hviezdna obloha južnej pologule, viditeľná napríklad z Austrálie či Nového Zélandu, je celkom odlišná od toho, čo možno vidieť od nás a krajín severnej pologule.
Súhvezdia typické pre južnú pologuľu sú od nás nepozorovateľné. Zatiaľ čo Južný kríž je viditeľný len z južnej pologule, súhvezdia ako Veľký voz alebo Cassiopeia sú viditeľné iba zo severnej pologule. Mnohé súhvezdia, bližšie k rovníku, sú však viditeľné temer odkiaľkoľvek. Ich poloha sa však značne líši a z protiľahlých hemisfér sú viditeľné hore nohami.
Zdanlivý pohyb hviezd po oblohe sa tiež javí odlišný z oboch hemisfér. Zo severnej sa zdá, že hviezdy rotujú okolo Polárky proti smeru hodinových ručičiek. Na južnej sa zdá, že sa otáčajú v smere hodinových ručičiek, naviac na južnom nebeskom póle nie je žiadna jasná hviezda ako Polárka. Na severe hviezdy vychádzajú na východnej oblohe a zapadajú na západnej oblohe. Z juhu sa pohyb hviezd, Slnka a Mesiaca zdá byť opačný, čo zanecháva na prvých návštevníkov magický dojem.
Dokonca aj vzhľad ramien našej galaxie, Mliečnej dráhy, sa medzi protiľahlými hemisférami líši. Na juhu sa centrálna časť Mliečnej dráhy týči vysoko na oblohe. Najmä na miestach s malým svetelným smogom predstavuje Mliečna dráha nespočetné množstvo tajomných tmavých hmlovín. Ich trojrozmernosť je zjavná a možno dobre precítiť hĺbku vesmíru. Pri ceste na južnú pologuľu sa odporúča nejaký čas venovať sledovaniu Mliečnej dráhy, najlepšie medzi aprílom a septembrom.
Nový komentár