Prechod Merkúru popred Slnko 2016
Pridané 10.04.2016 17:42:22
9.mája 2016 budeme môcť pozorovať tranzit planéty Merkúr popred slnečný kotúč. Nepremeškajte tútu vzácnu príležitosť a pripravte sa na to aj vy, ponúkame vám špeciálne ďalekohľady a fólie, ktoré vám tento zážitok bezpečne sprostredkujú.
Prvý kontakt Merkúru so slnečným diskom bude o 13:12 nášho času (11:12 UTC/GMT), v strede slnečného kotúča bude planéta 16:57 (14:57 UTC) a prechod sa skončí 20:42 nášho času (18:42 UTC), takže ho neuvidíme, Slnko bude v tom čase už pod obzorom. Prvý kontakt planéty je potrebné očakávať na slnečnom disku približne na deviatej hodine (keď si predstavíte ručičkové hodiny na slnečnom kotúči).
Vzhľadom na malú veľkosť Merkúru bude potrebný na pozorovanie hvezdársky ďalekohľad vybavený špeciálnymi slnečnými filtrami alebo špeciálnou slnečnou fóliou bezpečne pripevnenými pred objektívom teleskopu. Nikdy sa nepozerajte s ďalekohľadom bez slnečných filtrov do Slnka, hrozí nezvratné poškodenie zraku a oslepnutie!
Od posledného tranzitu planéty Merkúr popred Slnko uplynulo už 10 rokov, posledný prechod sa konal 8.11.2006 a nasledujúci bude opäť 11.11.2019, potom až 13.11.2032. Prechod Merkúru je iný a častejší ako prechod Venuše, ktorý od posledného razu 6.6.2006 opať uvidia ľudia až v decembri 2117. Veľkostne sa bude zdať najmenšia planéta Merkúr oproti obrovskému Slnku na pozadí ako jedna z jeho slnečných škvŕn. Od tých Merkúr odlíšite tak, že bude mať rovnomerne guľatý tvar, nebude však mať žiadny okraj (šedá penumbra) ako slnečná škvrna a bude sa v relatívne krátkom čase pomerne rýchlo pohybovať. Celý prechod bude trvať 7,5 hodiny, samotný vstup a výstup však Merkúru zaberie len zopár minút. Ak dovolí počasie, celý si ho budú môcť vychutnať len na východnom pobreží Ameriky a v západnej časti Európy. V našich zemepisných šírkach bude začínať prechod popoludní, no koniec neuvidíme, Slnko už vtedy bude pod obzorom. Pri prechodoch je najzaujímavejšie sledovať prvý zdanlivý dotyk, vstup planéty do slnečného disku, druhý vstup kedy je planétu prvýkrát vidieť celú na pozadí Slnka a potom to isté len v opačnom poradí pri výstupe zo slnečného kotúča. Pri týchto zdanlivých kontaktoch mnohí vedci pozorovali zláštne úkazy, najznámejším je tzv. efekt čiernej kvapky krátko po druhom kontakte kedy sa disk planéty oddeľuje od okraja slnečného kotúča. Planétu vtedy zdanlivo spája s okrajom Slnka malá čierna kvapka. Tiež jasne biely kruh okolo celého Merkúru s malou jasne bielou bodkou v jeho strede. Tieto fenomény sa pripisujú optickým klamom a hre svetla pri prechode rôznymi optickými prostrediami, v minulosti skôr pripisované atmosfére planét (efekt čiernej kvapky bolo pozorovaný aj pri Venuši), dnes viac optickým prístrojom, s ktorými sa pozorovalo.
Bezpečne je možné pozorovať Slnko len s ďalekohľami vybavenými špeciálnymi slnečnými filtrami alebo slnečnými fóliami na vizuálne pozorovanie. Je možné si ich zakúpiť v našom e-shope:
Teleskop v balení aj so slnečnou fóliou v rámiku
Slnečné fólie Baader Planetarium
NIKDY SA NEPOZERAJTE SO ŽIADNYM ĎALEKOHĽADOM DO SLNKA ALEBO JEHO OKOLIA!
HROZÍ NEZVRATNÉ A TRVALÉ POŠKODENIE ZRAKU! NENECHÁVAJTE DETI S ĎALEKOHĽADOM BEZ DOZORU!