Newtonov zrkadlový ďalekohľad
Newtonov zrkadlový ďalekohľad je teleskop, ktorý zostrojil v 17. storočí anglický fyzik a matematik Isaac Newton. Ide o teleskop s jedným hlavným (primárnym) zrkadlom a jedným sekundárnym zrkadlom.
Najväčšou výhodou Newtonovho zrkadlového teleskopu je cena a absencia farebnej chyby objektívu. Vo všeobecnosti sú zrkadlové ďalekohľady lacnejšie ako šošovkové alebo katadioptrické. Čím väčšia apertúra teleskopu, tým lepšie rozlíšenie obrazových detailov a širšie možnosti pozorovania, tak z pohľadu počtu objektov, ktoré je možné pozorovať, ako aj z pohľadu vyšších zväčšení, ktoré väčší objektív umožňuje.
Nevýhodou zrkadlových Newtonov sú optické chyby na okraji zorného poľa (koma) a menej kontrastný obraz ako pri teleskopoch bez centrálnej prekážky (refraktory). Tiež väčšia starostlivosť o čistotu objektívu (tubus je otvorený a prístupný prachovým nečistotám) a nastavenie zrkadiel (kolimácia).
Primárne zrkadlo môže byť vybrúsené v tvare gule (horšia ostrosť obrazu, používa sa najmä v lacnejších a menších teleskopoch do 130mm, ale aj v niektorých drahých katadioptrických teleskopoch) alebo v tvare paraboloidu (parabolické zrkadlo). Posledne menované podáva v klasickom Newtonovom ďalekohľade ostrejší obraz, no jeho výroba je drahšia, používa sa vo väčších zrkadlových ďalekohľadoch (od 150mm vyššie).