Hmlovinové filtre
Hmlovinové filtre určené pre pozorovanie nejasných objektov hlbokého Vesmíru akými sú planetérne a emisné hmloviny, galaxie, hviezdokopy (deep sky objekty - DSO) v prostredí svetelného smogu. Umelé osvetlenie (pouličné lampy, osvetlenie budov) sú vážnymi prekážkami pozorovania takýchto objektov na nočnej oblohe, ktorá je v mestách a ich blízkosti nedostatočne tmavá. V závislosti od typu DSO...
...sa dá významne zvýšiť kontrast obrazu týchto nejasných vesmírnych štruktúr, a to nielen v podmienkach svetelného znečistenia ale aj v podmienkach veľmi tmavej oblohy, kde sa rušivým elementom stáva svetlo veľkého množstva hviezd z Mliečnej dráhy.
Poznáme rôzne druhy hmlovinových filtrov, najčastejšie používané sú širokopásmové filtre CLS (City Light Suppression) a úzkopásmové filtre UHC (Ultra High Contrast), O-III a H-beta. CLS filtre sú dizajnované tak aby neprepúšťali svetlo, ktoré vyžarujú najčastejšie sodíkové a ortuťové žiarivky umelého osvetlenia a prepúšťali všetko ostatné svetlo. Takéto filtre sa odporúčajú hlavne na astrofotografické účely, oveľa menej na vizuálne pozorovania. Hmlovinové filtre UHC ale najmä O-III a H-beta sú úzkopásmové filtre, ktoré prepúšťajú len konkrétne vlnové dĺžky svetla, ktoré emitujú objekty nášho záujmu, napríklad emisné či planetárne hmloviny, galaxie, hviezdokopy.
Hmlovinové filtre sa skrutkujú na spodný závit okulárov alebo okulárových redukcií, najčastejšie sa vyrábajú v 2 veľkostiach upínacích priemerov 1,25in (31,7mm) a 2in (50,8mm).