Farebná optická chyba
Farebná optická chyba alebo chromatická aberácia je spôsobená lomom a rozkladom bieleho svetla na jednotlivé farebné zložky pri prechode optickou šošovkou, pričom jednotlivé lúče sa nestretávajú v jednom ohnisku, ale každá vlnová dĺžka vytvorí svoje vlastné ohnisko (bod, v ktorom sa vytvára ostrý obraz), výsledný obraz je neostrý.
Svetelný lúč každej farby prechádza optickým sklom pod iným uhlom. Farebná chyba optiky sa prejavuje tým, že sa na kontrastnom rozhraní objavujú najčastejšie modré prúžky lemujúce hrany pozorovaného objektu. Táto chyba, okrem negatívneho vplyvu na farebnú vernosť obrazu má zásadný vplyv aj na jeho ostrosť.
Chromatická aberácia sa nedá odstrániť, no je možné ju potlačiť. Používa sa na to kombinácia skiel s rôznymi optickými vlastnosťami a z rôznych materiálov (napr. spojka z korunového skla a rozptylka z flintového skla). Šošovkový objektív vykorigovaný na dve farby (vlnové dĺžky) sa nazýva achromatický a na tri farby apochromatický objektív. Zrkadlové objektívy farebnou chybou netrpia.